Turizm Bakanlığı raporu: 80 bin konut günlük kiralanıyor, kayıt dışı kazanç 51 milyar lira

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı çalışmaya göre, Türkiye genelinde günübirlik kiralanan 80 bin civarında konut bulunduğu, bu alandaki yıllık kayıt dışı kazancın ise 51 milyar lira olduğu tespit edildi.

Günübirlik kiralamalara ilişkin yasal altyapı oluşturan, kısa süreli kiralamalarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alınması şartı getirerek, kanunla getirilen kurallara uymayanlara 1 milyon liraya kadar idari para cezası öngören Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ilişkin Kanun teklifi Meclis Plan Bütçe Komisyonunda görüşüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın komisyona sunduğu etki analizine göre, bakanlık tarafından Türkiye genelinde yapılan çapraz sorgulama sonucunda 80 bin civarında günübirlik kiralanan konut olduğu tespit edildi.

Ekonomim’den Canan Sakarya’nın haberine göre; Airbnb.com üzerinden Türkiye genelindeki ilanlarda belirtilen günübirlik evlerin günlük kira ortalamasının Eylül 2023 itibarıyla 3 bin 586 lira olduğu belirlendi. Konutların senede ortalama 6 ay (180 gün) kiralandığı varsayımı ile yapılan hesaplamaya göre, senelik 51 milyar 638 milyon 400 bin TL’lik bir kazancın kayıt dışı ve vergisiz bir şekilde edinildiği tespiti yapıldı.

TIKLAYIN – Günübirlik ev kiralanmasına yönelik düzenleme TBMM Başkanlığı’nda

TIKLAYIN – “Airbnb” düzenlemesi Meclis’e sunuldu: İzin belgesi almayana 1 milyon lirayı bulan cezalar yolda!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x