Sedat Ergin: Ogün Samast’ın tahliyesi; katillerin serbestçe dolaştığı bir ortamda yaşamaya zorlanma duygusunu yüzümüze çarptı

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 2007’de öldüren Ogün Samast’ın serbest bırakılmasının adalet duygusunu ağır bir şekilde yaraladığını belirtti. 

Ergin, Samast’ın tahliyesinin resmi makamlar tarafından bir dizi hukuki gerekçe ile izah edilmeye çalışılacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Ancak hangi gerekçe getirilirse getirilirsin, tahliyenin toplum vicdanını derin bir şekilde rahatsız ettiği, adalet duygusunu ağır bir şekilde yaraladığı tartışma götürmez.

Bu hadise, katillerin, suçluların bu ülkedeki hukuk sistemi nedeniyle zaten yüksek bir bedel ödemedikleri yolundaki yaygın hissiyatı daha da güçlendirecektir. İyilik ile kötülüğü ayıran sınırın belirsizleşmesiyle kötülüğün baskın çıktığı duygusunu pekiştirecektir.

Samast’ın tahliyesi, aslında bu ülkede vatandaş olmanın büyük güçlüğünü yüzümüze çarpıyor. Bu güçlük, katillerin serbestçe dolaştığı bir ortamda yaşamaya zorlanma duygusudur. Bu, yasalara saygılı, adalete inanan vatandaşlar açısından iç dünyalarında taşınması çok zor bir duygudur.” 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x