Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Ankara Temsilcileri Medya Buluşması’nda konuştu Açıklaması

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İsveç’in NATO’ya katılım protokolüne ilişkin, “Bugünkü şartlar altında İsveç’in üyeliğine sıcak bakılmaması kanaatindeyim. Biz müspet tavır sergilemeyiz. O günkü şartlara bir kez daha bakacağız. Tekrar mütalaa edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlenen Ankara Temsilcileri Medya Buluşması’nda soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Hamas ile ilgili açıklamalarının sorulması üzerine Karamollaoğlu, Filistinlilerin sadece kendi topraklarını koruduklarını, Hamas’ın da Filistin direniş örgütleri arasında yer aldığını söyledi.

İsrail’in “vadedilmiş topraklar” söylemine karşı Hamas’ın “Biz yüzlerce sene buradayız, bu topraklarda ceddimiz yaşadı. Onun için de topraklarımızı müdafaa edeceğiz” dediğini belirten Karamollaoğlu, “Ben Hamas’ı böyle görüyorum. Bundan dolayı da bir terör örgütü olarak mütalaa etmiyorum. Sayın Erdoğan da son konuşmasında bunu çok açık olarak ifade etti.” diye konuştu.

“ABD radikalleşiyor”

Karamollaoğlu, ABD’nin giderek radikalleştiği kanaatini dile getirerek, İsrail’in dünyanın gözü önünde Gazze’de işlediği insanlık suçu ve katliama ses çıkarmadığını vurguladı.

Karamollaoğlu, ABD’nin İsrail’e desteğinin yeni bir dünya harbinin çıkmasına neden olabileceği uyarısında bulundu.

ABD’nin artık Türkiye’nin müttefiki olmadığını belirten Karamollaoğlu, Kürecik ile İncirlik’in kapatılması gerektiğini söyledi.

Başta ABD olmak üzere Avrupalı liderlerin katliamlarına rağmen İsrail’e desteğini ilan ettiğini hatırlatan Karamollaoğlu, “NATO tek taraflı (İsrail) yanında olursa biz onların yanında değiliz.” dedi.

Karamollaoğlu, Türkiye’nin bu süreçte D-8, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Türk Cumhuriyetlerini bir araya getirmesi gerektiğini kaydetti.

İsveç’in NATO üyeliği

Karamollaoğlu, İsveç’in NATO’ya katılım protokolüne ilişkin kanun teklifinin TBMM Dışişleri Komisyonuna sevk edildiği hatırlatılarak, TBMM Genel Kurulu’nda oylanması halinde parti olarak tavırlarının nasıl olacağı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Bugünkü şartlar altında İsveç’in üyeliğine sıcak bakılmaması kanaatindeyim. Biz müspet tavır sergilemeyiz. O günkü şartlara bir kez daha bakacağız. Tekrar mütalaa edeceğiz.”

Karamollaoğlu, yerel seçimler ve ittifaklara yönelik soru üzerine, Millet İttifakı’nı genel seçimlerde aldığı oy oranı üzerinden değerlendirdiğinde başarısız görmediğini ancak muhalefetin içinde bulunduğu dağınık görüntüden kurtulması gerektiğini ifade etti.

Temel Karamollaoğlu, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde ittifak yapıp yapmayacaklarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Biz bütün seçim bölgelerinde kendi amblemimizle seçime gireceğiz. Bu bir numaralı hedefimiz ancak dirsek temasını da bırakmayacağız. Yeri geldiği zaman bazı seçim bölgelerinde bir farklı tavır sergileme imkanı ortaya çıkabilir. Artık altılı masadan bahsetmek doğru bir ifade olmaz. Seçimler bitti, altılı masa bitti. Zaten onun arkasında gelen kavgalar da bunun bittiğinin göstergesi oldu.”

Karamollaoğlu, 28 Ekim Cumartesi günü yapılacak “Büyük Filistin Mitingi”ne davet edilip edilmedikleri yönündeki soruyu, “İktidarlar miting yapmaz. politika oluşturur. Bu miting yersizdir. Genel bir davet var, özel bir davet gelmedi.” şeklinde cevapladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x