Moody’s’in Türkiye Kararı Bekleniyor! Dolar 29 TL

Dolar haftanın son gününe 29,00 TL’den başladı. Euro ise 31,93 TL’den başladı.

Haber Global’in aktardığına göre Bugün piyasaların kapanışın ardından Moody’s’in Türkiye notunun açıklamasında olacak. Bir diğer uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P 30 Kasım’da Türkiye ekonomisinin notunu “B” olarak teyit etmiş ve görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti. Moody’s’den de aynı adım bekleniyor.

FED FAİZİ DAHA DÜŞECEK

Piyasaların Fed’in faiz indirimlerini fiyatlıyor. Fed politika faizini yüzde 5,25 – 5,50 arasında sabit bıraktı. Fed Başkanı Jerome Powell, kararın ardından basın toplantısında “Faiz artırmak artık nihai politikamız değil.” değil. Fed yetkilileri 2024’te politika faizinin şu anki seviyeden daha aşağıda olmasını bekliyor.

Fed’in şahinden güvercine dönüşü dolara küresel para birimleri karşısında değer kaybettirdi. Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü gösteren DXY endeksi 101,514’e gerileyerek Ağustos 2023’ten beri en düşük seviyeye geriledi.

Euro/dolar paritesi 1,099 seviyesinden işlem görüyor. Türk Lirası ise artan risk iştahı ve Fed’in kararı sonrasında dolar karşısında değer kazandı. Karar öncesinde 29 TL üstündeki yükselişle 29,07 TL’ye kadar yükselen kur 29,00 TL’ye kadar geriledi.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, dün katıldığı Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) toplantısında “Türk Lirası’na geçiş zamanı gelmiştir” dedi. Gaye Erkan “Türk lirasına geçiş zamanı gelmiştir. Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz.” ifadesini kullandı.

BORSA YÜKSELDİ

Fed’in ardından küresel piyasalarda risk iştahı yükseliyor. Borsa İstanbul dün yüzde 3,77 yükseliş sergiledi. Bankacılık hisselerindeki hisseler yüzde 7,50’yi buldu.

Avrupa Merkez Bankası ile İngiltere Merkez Bankası, politika faizlerinde herhangi bir değişiklik gerçekleşmedi.

Bugün ve yarın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan İspanya’da yatırımcı toplantılarına katılacak.

Bugün TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketi ile Konut satış rakamları açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bütçe dengesini açıklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x