İlk rehine takasında son durum: Canlı yayında esir takası

Dünyanın gözü bugün Ortadoğu’da…

İsrail-Hamas arasındaki çatışmaların 49’uncu gününde bu sabah devreye giren 4 günlük ateşkesin ardından rehine takası da başladı.

13 İsrailli esir serbest kaldı

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre, Hamas ile İsrail’in uzlaştığı “çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı” kapsamında bugün serbest bırakılan 13 İsrailli esir, Gazze Şeridi’nde Uluslararası Kızılhaç Örgütü tarafından Mısırlı yetkililere teslim edildi.

Esirlerin teslimi, Uluslararası Kızılhaç Komitesi görevlileri tarafından ambulanslarla güney Gazze’deki Han Yunus’tan Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’na nakledilerek gerçekleşti.

Mısır istihbaratıyla buluştular

Hamas’ın serbest bıraktığı 13 İsrailli esir, Mısır’da İsrailli istihbarat yetkilileriyle buluştu

İsrail devlet televizyonu KAN’ın aktardığına göre, Gazze Şeridi’nden İsrail’e götürülmek üzere Refah Sınır Kapısı üzerinden Mısır tarafına teslim edilen 13 İsrailli esir, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) yetkilileri ile buluştu.

Hamas ile İsrail’in uzlaştığı “çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı” kapsamında bugün serbest bırakılan İsrailli esirler, ilk olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesi görevlileri tarafından ambulanslarla Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’tan Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’na nakledilmişti.

Ardından İsrailli esirler, Kızılhaç görevlilerince Mısırlı yetkililere teslim edilmişti.

39 Filistinli serbest kaldı

Buna karşılık, İsrail’deki iki hapishanede tutulan 39 Filistinli de serbest bırakılmak üzere Batı Şeria’daki Ofer Cezaevi’ne nakledilmişti.

An itibariyle 39 Filistinli esir anlaşma gereği serbest bırakıldı.

Katar Dışişleri Bakanlığı, İsrail cezaevlerinde tutuklu 39 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasını doğruladı.

Anlaşma uygulamaya girdi

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacak. Serbest kalacak esirler her iki taraftan kadın ve çocuklardan oluşuyor.

Tayland Başbakanı Thavisin, Hamas’ın elindeki 12 Taylandlı esirin serbest bırakıldığını açıkladı

Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, Hamas’ın elindeki 12 Taylandlı esirin salıverildiğini duyurdu.

Thavisin, X sosyal medya hesabından, Gazze’de İsrail ile Hamas arasında çatışmalara insani ara süreci kapsamında serbest bırakılması beklenen esirlere ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Güvenlik yetkilileri ve Dışişleri Bakanlığı tarafından 12 Taylandlı rehinenin serbest bırakıldığı teyit edildi. Büyükelçilik yetkilileri, bir saat içinde onları almak üzere yolda.” ifadeleri yer aldı.

Thavisin, açıklamasında esirlere ilişkin detayların aktarılacağı mesajını verdi.

Kassam Tugayları: Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirler Uluslararası Kızılhaç Komitesine teslim edildi

Kassam Tugayları’nın Telegram hesabından İsrailli esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Kassam Tugayları, işgalcilerin esirlerini Uluslararası Kızılhaç Komitesine teslimini tamamladı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Hamas ile İsrail’in uzlaştığı “çatışmalara insani ara verilmesi mutabakatı” kapsamında bugün serbest bırakılan esirlerin, İsrail’e teslim edilmek üzere Mısır tarafına teslim edildiği kaydedildi.

Esir takası canlı yayınlanıyor

Hapishanenin önünde kalabalık bir grubun ve basın mensuplarının bekleyişi sürüyor.

Tüm dünyanın yakından takip esir takası ise birçok TV kanalından canlı olarak yayınlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x