Faiz Kararı Vatandaşa Nasıl Yansıyacak?

TCMB Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplandı. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40’a çıkardı.

YEREL SEÇİMLERE DİKKAT ÇEKTİ

Milliyet’e açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram, Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi. Bayram, “Önümüzdeki dönemde yıl başına kadar faiz artışını sabit tutabileceğini görebiliriz. Yerel seçimler var. Seçim öncesi atılacak adımların tamamlanması bekleniyor olabilir. Önümüzdeki dönemde daha az faiz artışlarını görebiliriz” dedi.

VATANDAŞIN CEBİNE NASIL YANSIYACAK?

“Sıkı bir para politikası uyguluyoruz. Beklenti sene sonu yüzde 40’lar seviyesinde faiz oranıydı. Kış ayları yaklaştı maliyetler artacaktır. Vatandaşın bir nebze zorlanacağı dönem olacak. Ocak ayı itibarıyla yeni ücret zamlarımız var. Son yapılan artışlar enflasyon oranı üzerinden yapıldı artı refah payı artışı yapıldı. Ocak ayı itibarıyla yüzde 40’lar seviyesinde asgari ücret artışı, yüzde 50’ler seviyesinde memur ve emeklilere zam artışı ile beraber hane halkının yangınını söndürmeye çalışacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x