Ev aletlerinde talep öne çekildi

15–17 Kasım 2023 tarihleri arasında Özbekistan’da düzenlenecek olan Taşkent Home Deco Show Fuarı’nda hedef, “Orta Asya’da Özbekistan merkezli yayılmak.” Özbekistan’da yapılacak fuar öncesi gazetecilerle bir araya gelen GEEM Başkanı Ahmet Çığır Şahin, sektördeki gelişmeleri Hürriyet’e değerlendirdi.

‘BİRKAÇ GÜNDE BİR AYLIK CİRO YAPTIK’

Şahin, ev eşyalarında son birkaç günde bir aylık satış yaptıklarını belirterek bunu ‘fiyat artışı endişesine’ bağladı. Şahin, tüketicinin talebini öne çektiğini, artık yatırım niyetine airfryer, kahve makinesi gibi ürünler satın aldığını belirterek, “Ev ürünleri satışları yaz aylarında genellikle sakin geçer. Bu yıl ilk defa çok önemli bir artış yakaladık. Enflasyonist ortam fiyat endişesiyle beraber alışverişi tetikliyor” dedi.

3.5 KAT ARTIŞ

Bu yıl özellikle elektronik ürünlerde artış gözlemlediklerini belirten Şahin, şu bilgileri verdi: “airfryer satışlarında yüzde 300’lük artış var. Kahve makinelerinde de bu yıl yüzde 100 artış gözlemledik. Özellikle sabit gelirlide kredi kartı kullanımı artış gösterdi. 2023 yılının ilk altı ayı, bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarda üç buçuk katlık bir artış oldu. Bunun sebebi hiç şüphesiz, toplumda oluşan yüksek enflasyon algısı. Bugün alınamayan her şeyin fiyatının yarın daha yüksek olma ihtimali tüketiciyi alışveriş yapmaya yönlendirdi. Bu algı devam ettiği sürece bu trendin böyle devam edeceğini düşünüyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x