‘Devlet kumarbaz oldu, alkolik oldu’

Alkol, sigara ve şans oyunlarından alınan yüksek vergiler 2024 yılı bütçe yasa teklifinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sert sözlerle eleştirildi.

“DEVLET KUMARBAZ OLMUŞ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Komisyona sunduğu bütçedeki vergileri eleştiren CHP Milletvekili Veli Ağbaba, devletin alkol ve sigara ile şans oyunlarından elde edilen vergi gelirlerine bağımlı hale getirildiğini belirterek, “Devlet kumarbaz olmuş, devlet alkolik olmuş” dedi. Ağbaba, ümidini yitiren halkın da devlet tarafından adeta kumara yönlendirildiğini savundu.

Ağbaba bütçeye bakıldığında 3 önemli kalemin dikkat çektiğini, bu kalemlerin şans oyunları ile alkol ve sigaradan alınan yüksek vergiler ile faize yapılan yüksek ödemeler olduğunu söyledi. Devletin bütün gelir umudunu kumara ve alkole bağladığını, faizle de adeta tefecilik yaptığını belirten Ağbaba, şu eleştirileri yaptı:

“Son 5 yılda şans oyunlarından elde edilen gelir 40 kat artmış. Bunun sebebi ne? Resmen devlet eliyle milleti kumarbaz yaptınız. Milletin işi yok, gücü yok, hayattan bir beklentisi yok. Para kazanma, yaşamını sürdürme olasılığını görmüyor. Ne yapıyor, şans oyunlarına yöneliyor. Eskiden bir Sayısal Loto bir de yıl başında Milli Piyango vardı. Şimdi kayıtlı kayıtsız her türlü şans oyunu var. Maalesef uyguladığınız politikalar yüzünden insanlar kumara bağımlı hale getirildi.”

“SARAYDA 200 DANIŞMAN VAR, VİSKİ İÇİYORLAR”

Ağbaba, devlette 5-10 maaşla çalıştırılan insanlar olduğunu belirtirken, Cumhurbaşkanlığı sarayında 200’ün üzerinde danışmana maaş ödendiğini söyledi. Ağbaba, “Danışmanların içinde geçmişte muhalefet edenler de var. Onlar bir çok yerde 300 bin 500 bin maaş alıyor. Bir de özel zevkleri var. Onlar malt viski seviyor, böyle elinde bardak. Hem de sizin korumanız altında. Örneğin jöleli. Öyle normal viski de içmiyor, single malt viski içiyor. Bunlardan çok var” dedi.

Ağbaba’ya karşılık veren Komisyon Başkanı Mehmet Muş, “Sayın Ağbaba, biz terminolojiye çok aşina değiliz. Single ne oluyor onu anlatırsanız” dedi. Ağbaba, “Başkanım siz de çok iyi biliyorsunuz da burada ifade edemiyorsunuz. Yoksa vallahi siz de biliyorsunuz” karşılığını verdi.

“GÖÇMEN İŞÇİ GELİRSE ÇALKANTI OLUR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Türkiye’nin düzenli göçe ihtiyacı olduğu, vatandaşın çalışmak istemediği işlerin yurt dışından getirilecek göçmen işçilere verilebileceğine ilişkin sözlerine İYİ Parti Milletvekili Ümit Özlale’den tepki geldi. Türkiye’nin ülkesine ucuz göçmen işçi getiren Almanya’dan çok farklı olduğunu belirten Özlale, “Bizim şu anda nüfusumuzun ancak yüzde 30-35’i çalışıyor. Bizim çok ciddi genç işsizliğimiz var. Eğer düzenli göçü hayata geçirirsek bu ülkede ücretler çok daha fazla baskılanır, çok büyük sosyal çalkantılar yaşanır. Göçmen işçi ücretleri daha da düşürecektir, emeğin milli gelirdeki payını azaltacak, gelir dağılımını artıracaktır. Onun yerine kendi işçimize meslek edindirelim” dedi.

Küçük ve orta ölçekli sermayenin daha ucuz ve kayıt dışı olarak insanlık dışı şartlarla işçi çalıştırarak kendilerini kurtarmak için göçmen işçi konusunda iktidara baskı yaptığını anlatan Özlale, “Özhaseki, Suriyeli olmasa Kayseri ekonomisi batar demişti. Eğer sanayi düzenli göçe muhtaç hale gelmişse bu çok kötü. Göçü değil, istihdamı geliştirmeyi tartışmalıyız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x