Bilim İnsanları, Küresel Isınma Yüzünden Ortaya Çıkabilecek “Zombi Virüsü” İçin Herkesi Uyardı!

Bilim insanları ve alanında profesyonel virologlar, yaklaşık 50 bin yıllık zombi virüsünün küresel ısınma nedeniyle ortaya çıkabileceğini dile getirdi. Hala buzullarda yaşadığı düşünülen bu virüsün ortaya çıkma ihtimali var mı? Buyurun detaylara…?

Geçtiğimiz günlerde Jean-Michel Claveria’nın isimli bir virologun yaptığı keşif, hem ürküttü hem de küresel ısınmanın sert gerçekliğini bizlerle yüzleştirdi.

73 yaşındaki Claverie, on yıldan fazla bir süredir tüm kariyerini yüzyıllardır gündemde olmayan virüsleri keşfetmek için adıyor.

Ünlü bilim insanı Kuzey Kutbu’nun 2030’lu yıllarının yaz aylarında buz kütlesine sahip olmayacağını tahmin ediyor. Bu nedenle de iklimin sera gazlarını atmosfere salacağı endişeleri de gittikçe artıyor.

Geçtiğimiz yıl Claverie’nin ekibi, Sibirya permafrostundan bulaşıcı türde antik virüs çıkardıkları bir araştırma yayınladı.

Siberya’da yüzlerce yıl donuk olan buz kütlesi yavaştan çözülüyor mu?

Görmek İçin Tıklayın

Uzmanlar yükselen sıcaklıkların Dünya’da yaklaşık 50 bin yıllık ‘zombi’ virüsünün ortaya çıkmasına sebep olacağını dile getiriyor. Bu virüsler şu an yer altında ya da buz kütlesinin içerisinde. Ve hala canlı!

Özellikle hareketsiz patojenler, iklim değişiklinin halk sağlığı için oluşturduğu bir başka risk.

73 yaşındaki virolog, ‘Virüslerin serbest kalacağı için kuzeyden de risk gelebileceğinin farkındayız.’ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x