Avustralya’da senatörlerin Gazze tepkisi: Oturumu terk ettiler

AA

İsrail’in Gazze’ye devam eden saldırıları, Avustralya’da tepkilerin odağına oturdu.

Yeşilliler Partisi’nin senatörleri, İsrail’e karşı tavır alınmaması nedeniyle oturumu terk etti.

Kürsüye, Filistinlileri sembolize eden kefiye ile çıkan Yeşiller Partisi Başkan Yardımcısı Mehreen Faruqi, koalisyon ortağı İşçi Partisi’nin İsrail’e destek veren açıklamalarına tepki gösterdi.

“İsrail’in binlerce Filistinliyi katletmesini izliyorsunuz”

İşçi Partisi senatörlerinin, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını ısrarla kınamaması üzerine Faruqi, şunları kaydetti:

Koalisyon, konu Filistin olunca ahlaki olarak iflas ediyor. İşçi Partisi, kalpsiz, yüreksiz ve güçsüz olduğunu gösterdi. İsrail’in binlerce Filistinliyi katletmesini izliyorsunuz ve İsrail’i kınamıyorsunuz.

Acil ateşkes çağrısı yapmayı reddediyorsunuz. Burada oturup, sizin hiçbir şey yapmıyor olmanızı izlemeyeceğiz. Kaçamak sözler, savaş suçlarını durdurmayacak. Bugün halkın tepkisini parlamentoya taşıyoruz.

‘Özgür Filistin’ diyerek salondan ayrıldılar

Faruqi, konuşmasının sonunda yumruğunu kaldırarak ‘özgür Filistin’ sloganı attı. Ardından Yeşiller Partisi’nden bir grup senatör, oturumun yapıldığı salonu terk etti.

İsrail’in Gazze’ye kanlı saldırıları

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre 31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda ölen asker sayısı 30’a yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri öldü.

Ölenlerin çoğu kadın ve çocuk

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in saldırılarda 4 bin 800’ü çocuk, 2 bin 550’si kadın olmak üzere 9 bin 770 Filistinli öldürüldü, en az 24 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 151 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 60 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x