Yasaklayan ilk ülke olmuştu… İtalya, ChatGPT şartlarını açıkladı!

İtalya hükümeti, OpenAI’nin İtalya’daki kullanıcıları ChatGPT’nin çalışması için gerekli verilerin işlenmesinin arkasındaki “yöntemler ve mantık” konusunda bilgilendirmesi gerektiğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre gözlemci ayrıca OpenAI’den, kullanıcı olmayanlar da dahil olmak üzere verileri söz konusu olan kişilerin, hizmet tarafından yanlış oluşturulan kişisel verilerin düzeltilmesini veya düzeltme mümkün değilse silinmesini talep etmelerini sağlayacak araçlar sağlamasını istedi.

YAŞ DOĞRULAMA SİSTEMİNİN EKLENMESİNİ TALEP ETTİLER

Hükümet, OpenAI’nin kullanıcı olmayanların algoritmalarını çalıştırmak için kişisel verilerinin işlenmesine “basit ve erişilebilir bir şekilde” karşı çıkmalarına da izin vermesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca, şirketten Eylül ayı sonuna kadar 13 yaşın altındaki kullanıcıların erişimini engelleyebilecek bir yaş doğrulama sistemi getirmesini istedi.

YAŞ SINIRLAMASI GETİRİMESİ İSTENİYOR

İtalyan Veri Koruma Kurumu Garante, OpenAI tarafından veri koruma kurallarının olası ihlallerini araştırmaya devam edeceğini ve devam eden soruşturmasının sonunda gerekli diğer önlemleri alma hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

İtalya’nın ChatGPT’ye yönelik hamlesi, chatbot’lar için daha sert önlemlerin gerekli olup olmadığını ve koordinasyonun sağlanıp sağlanmayacağını inceleyen Avrupa’daki diğer gizlilik gözlemcilerinin de ilgisini çekti.

Garanta’nın ChatGPT için yayınlamış olduğu listede şirketin kullanıcılara ve ve İtalya hükümetine karşı karşı şeffaf davranması yer alırken, 13 ila 18 yaş aralarındaki bireylerin uygulamayı kullanması için ebeveynlerinden izin almaları gerekecek.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir