Mülakat kalkacak mı? Kamuda mülakat sınavları hakkında önemli detaylar

Kamuda mülakat sınavları kalktı mı, sorusu Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in geçtiğimiz günlerde yaptığı, “Öğretmen alımında yüzde 50 KPSS yüzde 50 mülakat uygulayacağız” açıklamasının ardından gündeme geldi. KPSS sınavı sonrası mülakatlara katılarak atamaları gerçekleşen öğretmenlerin mülakat tartışmaları sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Elbette mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok mühim bir konu.” dedi. Peki, kamuda mülakatlar kalkacak mı, öğretmenlikte mülakat kalktı mı? İşte, o konu hakkında ayrıntılı bilgiler.

KAMUDA MÜLAKAT KALKACAK MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 78’inci BM Genel Kurulu’nda katıldıktan sonra New York’taki Türkevi’nde kritik temaslarda bulundu. Erdoğan, New York ziyareti ile ilgili Türkevi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

SORU: Kamuda mülakatın kaldırılması sizin seçim vaatleriniz arasındaydı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in geçtiğimiz günlerde yaptığı, öğretmen alımında yüzde 50 KPSS yüzde 50 mülakat uygulayacağız” şeklindeki açıklaması atama bekleyen öğretmen adaylarının tepkisine yol açtı. KPSS’ye ilaveten her türlü güvenlik soruşturmasına, mesleki yeterlilik ve sağlık araştırmasına evet ama mülakatlarda hakkaniyetli davranılacağına dair endişemiz var” diyorlar. Benzer bir durum Polis Eğitim Merkezlerine öğrenci alımında da yaşanmış. Yeterli KPSS ve mesleki dayanıklılık puanına sahip adaylar 45-50 saniyelik mülakatlarla elenmiş. Onlardan da sitem dolu mesajlar geliyor. Mülakat kaldırılacak sözünün sahibi olarak bu eleştirilere ne diyorsunuz?

Biz, mülakatları görevin gerektirdiği zorunluluklar dışında kaldırmayı vadettik. Görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesi temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında gerekli olabilir. Elbette mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok mühim bir konu. Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben Seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz.

BAKAN TEKİN AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, CNN Türk’te katıldığı ‘Hafta Sonu’ programında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Tartışmalara neden olan öğretmen atamalarında mülakat sisteminin detaylarını anlatan Bakan Tekin, özetle şunları söyledi:

“Atama yaptığımız 128 alandan 17’si için öğretmenlerimiz ÖSYM tarafından Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (ÖABT) tabii tutuluyorlar ve iki soru grubuyla karşılaşıyorlar. Birincisi alan bilgisi, ikincisi alan eğitimi bilgisi. Yani dersi öğrenciye verme yetkinliğine bakılıyor. Bu testlerde 30’lara kadar düşük ortalamalarla karşılaşıyoruz. Lisans programlarının alanına hâkim, başarılı bir öğretmen profili mezun etmesini istiyorum. Ben, kendi müfredatımı öğrencilerle paylaşacak öğretmen istihdam etmek istiyorum. Dolayısıyla değişikliklerin lisans programlarında yer almasını istiyorum. Aksi halde bu sorunlar hep gündeme gelecektir.

Komisyon üyeleri karşılarına hangi adayın çıkacağını bilmeyecek. Aday kendi cevaplarını imzaladığı bir metinle teslim edecek. Kamera kaydı da olacak. Bu kadar tedbire rağmen bizim düşünemediğimiz başka bir önlem düşünen varsa önerilere açığız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x