Denizaltı kamerası yakaladı! Atlas Okyanusu’nun derinlerinde bir uzaylı…

Atlas Okyanusu’nda çalışmalarını sürdüren Schmidt Okyanus Enstitüsü, nadir görülen bir derin deniz canlısıyla karşılaştı. Atlas Okyanusu’nun derinliklerinden gelen inanılmaz görüntülerdeki deniz kalamarı, uzaylıya benzetildi. Deniz kalamarının uzun dokungaçları uzaktan kumandalı denizaltı tarafından görüntülendi.

Kalamar 1930 metre derinlikte, 3-4 Nisan’da görüntülendi.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), Magnapinna cinsinden olan bigfin kalamarının pek çok okyanusta görülebileceğini ve diğer tüm kalamarlardan daha derinde yaşayabileceğini bildirdi. Bir bigfin kalamarının en çok 4 bin 735 metre derinlikte görüldüğü kaydedildi.

Uzunluğu 6 metreyi bulabilen bu kalamarın 8 kol ve iki dokunacı var. NOAA, bu cinsin kol ve dokunaçları sayesinde böylesine uzun olduğunu vurguladı. Öte yandan bu uzuvların tam olarak nasıl kullanıldığı bilinmiyor. Gizemli yaratığın yarı saydam pembemsi kırmızı bir gövdesi ve derin mor gözleri var.

Uzuvların üzerinde mikroskobik emiciler bulunduğunu söyleyen uzmanlar, kafadanbacaklının bunları kendilerine çarpan avları tuzağa düşürmek için kullandığını düşünüyor.
Araştırma ekibinin amacı, deniz tabanındaki gizemli ortamdan kimyasal ve biyolojik örnekler toplamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir