Ara tatilde aile büyüklerini ziyaret edecekler

Yaklaşık 19 milyon öğrenci ve 1.2 milyon öğretmen dün ikinci ara tatil öncesi son dersler için sınıflardaydı. İkinci ara tatil, 17 Nisan Pazartesi başlayacak, 20 Nisan Perşembe günü sona erecek ve 21 Nisan’daki Ramazan Bayramı tatiliyle birleşecek. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını da kapsayan tatil 9 gün sürecek. İstanbul Zeytinburnu’ndaki Ayhan Şahenk Ortaokulu’daki öğrenciler hem dini hem de milli bayramı içine alan tatil için heyecanlıydı.

TATİLDE HEM DERS HEM DE ZİYARET
Öğrenciler tatil planlarını şöyle anlattı:
Feyza Albayrak (6’ncı sınıf): Tatilde kitap okuyarak geçirme planı yaptım. Akrabalarım İstanbul Çatalca’da olduğu için bayramda orada olacağım. Kitaplarımı da yanımda götüreceğim.

Ada Ceylince (6’ncı sınıf): Tatilde ilk birkaç gün ödevlerimi tamamlayacağım. Test çözmeye de zaman ayıracağım. Bayram tatili için aile büyüklerini ziyaret etmeye Sakarya’ya gideceğim.

Mustafa Tuna Özer (6’ncı sınıf): Günlük soru çözümlerimiz var tatilde ilk olarak bunlarla meşgul olacağım. Resim yapmayı çok sevdiğim için tatil, resme fazlaca zaman ayırmamı sağlayacak.

Furkan Tapar (6’ncı sınıf): Tatilde dedem ve babaannemi görüp ellerini öpmek için Tokat’a gideceğim. Orada arkadaşlarım var ve onlarla oyun oynamak için heyecanlıyım.

ARA TATİLDE KONU EKSİKLERİ KAPATILACAK
9 günlük ara tatili, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava çalışmak için fırsata çevirmek isteyenler de vardı. 8’inci sınıf öğrencileri tatil öncesi çalışma planlarını yaptı. Öğrenciler hem dinlenme hem de sınava hazırlıkla geçecek tatilde yapacaklarını şöyle anlattı:

Asya Baloz (solda): Tatilde konu eksiklerimi kapattıktan sonra deneme çözmeye odaklanacağım çünkü artık çok az zaman kaldı. Sınava hazırlık senemizde bu süreçte geniş ailemizden uzak kaldık. Bu nedenle bayram onlarla bir arada olmak için de bir fırsat. Lise için bir okul hedefim yok ama uzun vadede İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okuyup doktor olmak istiyorum.

Ecrin Ecem Aydın (sağda): Bu zamana kadar konu anlatımı ve testler üzerinden çalışmalarımı ilerletiyordum. Artık denemelere daha fazla zaman ayıracağım çünkü amacım tatil sonrası netlerim artmış şekilde okula dönmek. Ancak aklımda gezmek ve ailemi ziyaret etmek de var.

Roşhat Can ve Recep Taha Yaman

Recep Taha Yaman: Tatilde düzenli ders çalışmayı ve daha fazla soru çözmeyi hedefliyorum. Çok az zaman kaldığı için bu ara tatili çalışmak için bir fırsat olarak görüyorum.

Roşhat Can: LGS sürecine az kaldığı için eksik konularımı tamamlayacağım. Tatilde elimdeki zamanı kontrol edebilmek için önceden plan yaptım. 6 gün ders çalışıp kalan günlerde dinleneceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir