AFP o videoyu dünyaya “Erdoğan’ın rakibi tabuları yıktı” sözleriyle duyurdu

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Alevi” notuyla sosyal medya hesabından paylaştığı video, Fransa basınına da yansıdı. AFP haber ajansı, konuyla ilgili haberinde, “Erdoğan’ın rakibi, Alevi olmak ile ilgili konuşarak bir tabuyu yıktı” yorumunu yaptı.

AFP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 25 milyon kez görüntülenen videosu ve 88 milyondan fazla kez görüntülenen tweetine ilişkin haberinde, Kılıçdaroğlu’nun “Sünni ağırlıklı bir ülkedeki seçmenlerin 14 Mayıs’ta bir Alevi’yi Cumhurbaşkanı seçmeye hazır olmadığı yönündeki dillendirilmeyen endişeyi ele aldığı” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’deki Alevilerin ayrımcılık ve ibadethanelerine saldırılar sebebiyle kimliklerini gizli tutma eğiliminde olduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alevileri ‘yeni bir din icat etmek’ ile suçladığını hatırlatan AFP, “Kılıçdaroğlu, Alevi kimliğini hiç gizlemedi, ancak nadiren bu konu hakkında detaylıca konuşmuştu” gözlemini paylaştı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun video mesajının Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerine bir aydan az süre kala ülkede bir sansasyon yarattığını aktaran AFP, İçişleri Bakanı ve AKP Milletvekili Adayı Süleyman Soylu’nun açıklamalarını hatırlatarak, “Ancak, diğerleri bunu açıkça dile getirdiği için Kılıçdaroğlu’nu tebrik etti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir